CBG – kannabigerol, co to właściwie jest?

8 stycznia 2024, Good Mood

W konopiach wyróżnić można ponad 100 różnych kannabinoidów, w tym popularne CBD, THC, ale także mniej znane CBG. Ostatni z nich, czyli kannabigerol, pozwala roślinie wytworzyć pozostałe związki i występuje w niej w wyjątkowo małej ilości, dlatego jest szlachetniejszy oraz droższy. Wykazuje znakomite właściwości, co sprawia, że warto po niego sięgać w formie olejku lub suszu podczas walki z różnymi dolegliwościami. Czym CBG różni się od CBD? Jakie ma działanie i komu jest polecany?

Porównanie: CBD a CBG

Zarówno CBD, jak i CBG to kannabinoidy, ale ich struktura chemiczna jest zupełnie odmienna. Obecnie drugi związek pozostaje w cieniu pierwszego zapewne z powodu mniejszej ilości badań analizujących jego właściwości. Należy jednak wiedzieć, że CBG jest prekursorem dla innych kannabinoidów, ponieważ wraz ze wzrostem rośliny przekształca się w inne związki, takie jak CBD, THC. W rezultacie tego w dojrzałej konopi zwykle występuje w stężeniu wynoszącym zaledwie 1%.

Dobroczynne działanie CBG

Zupełnie tak, jak inne kannabinoidy, CBG oddziałuje na układ endokannabinoidowy, którego receptory rozłożone są po całym organizmie człowieka. Chociaż badania jego dotyczące wciąż są na wczesnym etapie, naukowcy odkryli szereg prozdrowotnych korzyści płynących z zażywania tego związku. Nie posiada on właściwości psychoaktywnych, ale między innymi:

  • działa przeciwbólowo, antybakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie, wspomagając w walce z różnymi infekcjami,
  • wykazuje potencjał w łagodzeniu stanów zapalnych,
  • ma właściwości neuroprotekcyjne, dzięki czemu minimalizuje stres oksydacyjny,
  • przyczynia się do neutralizowania wolnych rodników, a zatem spowalnia proces starzenia się organizmu,
  • ma właściwości wyciszające, rozluźniające, jak również antydepresyjne, przy czym redukuje uczucie lęku, a niekiedy obniża ciśnienie tętnicze.

Kannabigerol efektywniej działa z innymi kannabinoidami i terpenami, dlatego często występuje w preparatach typu full spectrum. Istnieją dowody sugerujące, że CBG może pomagać w leczeniu chorób, takich jak jaskra, choroba zapalna jelit czy nawet niektóre formy raka. Co ciekawe, przeprowadzone w 2004 roku badanie z udziałem myszy wskazało, że CBG redukuje wzrost komórek nowotworowych. Z tego powodu w miarę rosnącej świadomości i dostępności, może stać się ważnym elementem w naturalnych metodach leczenia oraz profilaktyki.

Olejek lub legalny susz konopny z CBG

W naszym sklepie online znajdziesz bogatą ofertę olejków CBG, a także CBD+CBG, które pomogły już szerokiemu gronu osób. Proponujemy też różne odmiany suszu z kannabigerolem, jak również gotowe zestawy – idealne na prezent urodzinowy lub pod choinkę. Przygotowaliśmy wyjątkowo rozbudowany asortyment, dlatego mamy pewność, że każdy zaopatrzy się u nas w preparat dobrany zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Zapraszamy do sprawdzenia szczegółów oferty!

Polecamy również

Dołącz do naszego newslettera

Newsletter signup

Just simple MailerLite form!

Please wait...

Dziękujemy za subskrypcję!